Byla zpracována odpověď na nepodepisování a podepisování vedené zdravotnické dokumentace. Odpověď je určena pro zveřejnění. Autorem je :Michal Rada, zpracováno 25. listopadu 2024
Dotaz na nepodepisování a podepisování vedené zdravotnické dokumentace
Kde je uvedeno, že jednotlivé záznamy zdravotnické dokumentace se nemusí podepisovat? A kdy se naopak podepisovat musí?
K této věci po podrobném prostudování konstatuje :Michal Rada následující:
Nově zákon 372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách) a zejména jeho novela 240/2024 Sb. upravuje náležitosti tzv. důvěryhodnosti zdravotnické dokumentace:
Zákon č. 372/2011 v § 55 odst. 2 říká: Zdravotnická dokumentace musí být vedena a zpracovávána průkazně, pravdivě, srozumitelně a čitelně.
Nově se zdravotnická dokumentace autorizuje, což určuje a fixuje její důvěryhodnost v čase.
K tomu jsou zásadní stran elektronické formy tato ustanovení:
§ 55a odst. 2 a 5, Zákona č. 372/2011: Poskytovatel jednotlivé záznamy ve zdravotnické dokumentaci autorizuje. Poskytovatel záznamy ve zdravotnické dokumentaci vedené v elektronické podobě nebo její části vedené v elektronické podobě, které nepředává jiné osobě, autorizuje způsobem určeným tímto poskytovatelem, který zajišťuje, že z autorizace lze určit, která osoba potvrdila jeho správnost, a to s uvedením data a času provedení tohoto záznamu.
§ 55a odst. 2 a 4, Zákona č. 372/2011: Poskytovatel jednotlivé záznamy ve zdravotnické dokumentaci autorizuje. Poskytovatel záznamy ve zdravotnické dokumentaci vedené v elektronické podobě nebo její části vedené v elektronické podobě, které předává jiné osobě, autorizuje tak, že je opatří: a) resortním elektronickým časovým razítkem nebo kvalifikovaným časovým elektronickým razítkem a zaručenou elektronickou pečetí založenou na certifikátu pro elektronickou pečeť vydaném ministerstvem nebo uznávanou elektronickou pečetí poskytovatele, nebo b) resortním elektronickým časovým razítkem nebo kvalifikovaným elektronickým časovým razítkem a 1. zaručeným elektronickým podpisem zdravotnického pracovníka, který je vyhotovil, založeným na certifikátu pro elektronický podpis vydaném ministerstvem obsahujícím identifikaci poskytovatele, nebo 2. uznávaným elektronickým podpisem zdravotnického pracovníka, který je vyhotovil, pokud je podpis založen na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis obsahujícím identifikaci poskytovatele.
Tedy platí, že v případě průběžného vedení zdravotnické dokumentace se o její autorizaci stará ISPZS, bez podepisování. V případě předávání se generuje výstup ze zdravotnické dokumentace a ten se autorizuje resortními validačními prvky.
Doporučoval bych také si prostudovat Komentáře k novým ustanovením o zdravotnické dokumentaci v zákoně 372/2011, kde se tato problematika velice detailně rozebírá.
:Michal Rada, 25. listopadu 2024
Určeno pro zveřejnění