Co je novĂ©ho v IKČR v roce 2022 (archĂ­v)

Pƙeneseno ze starĂ©ho archivu člĂĄnkĆŻ

VlĂĄda na svĂ© schĆŻzi dne 9.11.2022 usnesenĂ­m č. 931 schvĂĄlila aktualizovanou verzi InformačnĂ­ koncepce ČR. Hodně se upƙesƈovalo a takĂ© se i sem tam něco pƙidĂĄvalo. Co je tedy novĂ©ho?

Pƙipomeƈme si, ĆŸe IKČR je zĂĄvaznĂœ rĂĄmec jak pro stĂĄt, tak pro celou veƙejnou sprĂĄvu. JejĂ­ dodrĆŸovĂĄnĂ­ je jednou z povinnostĂ­ podle zĂĄkona 365/2000 o informačnĂ­ch systĂ©mech veƙejnĂ© sprĂĄvy a musĂ­ bĂœt promĂ­tnuta do informačnĂ­ch koncepcĂ­ jednotlivĂœch ĂșƙadĆŻ a musĂ­ se podle nĂ­ takĂ© ƙídit ICT a rozvvĂ­jet informačnĂ­ systĂ©my i sluĆŸby.

Na prvnĂ­ pohled nezĆŻstal kĂĄmen na kameni, no zase tak hroznĂ© to nenĂ­. KdyĆŸ jsme na mnoha schĆŻzkĂĄch hodnotili stĂĄvajĂ­cĂ­ IKČR, tak jsme zjistili, ĆŸe prakticky nic se nepodaƙilo ze sta procent splnit a proto nebudeme mazat, ale spĂ­ĆĄ upƙesƈovat a sem tam něco i pƙidĂĄvat. JedinĂ©, co tak novĂĄ verze postrĂĄdĂĄ je pĆŻvodnĂ­ dĂ­lčí cĂ­l 2.2 k evropskĂ© legislativě. NicmĂ©ně byly pƙejmenovĂĄny a pƙeformulovĂĄny cĂ­le a principy tak, aby byly srozumitelnějĆĄĂ­ a konkrĂ©tnějĆĄĂ­.

V novĂ© verzi IKČR ale pƙibylo něco zcela novĂ©ho a to je několik dĂ­lčích cĂ­lĆŻ a celkem tƙi novĂ© principy:

NĂĄzev Popis
DĂ­lčí cĂ­l 1.9: ProaktivnĂ­ poskytovĂĄnĂ­ sluĆŸeb CĂ­lem je minimalizovat nutnĂœ počet interakcĂ­ klientĆŻ s veƙejnou sprĂĄvou ve vĆĄech ĆŸivotnĂ­ch situacĂ­ch dĂ­ky proaktivnĂ­mu poskytovĂĄnĂ­ sluĆŸeb či vyƙizovĂĄnĂ­ povinnostĂ­ automaticky „za klienty“ vĆĄude tam, kde je to moĆŸnĂ© a vhodnĂ©. VeƙejnĂĄ sprĂĄva by neměla nutit svĂ© klienty ĆŸĂĄdat o sluĆŸby, u kterĂœch mĆŻĆŸe s jistotou nebo vysokou pravděpodobnostĂ­ pƙedpoklĂĄdat, ĆŸe je budou muset či chtĂ­t vyuĆŸĂ­t. Pƙi naplƈovĂĄnĂ­ tohoto cĂ­le by měl bĂœt kladen dĆŻraz na mezirezortnĂ­ spoluprĂĄci a agregaci logicky na sebe navazujĂ­cĂ­ch sluĆŸeb do ucelenĂœch a maximĂĄlně automatizovanĂœch procesĆŻ ƙeĆĄenĂ­ konkrĂ©tnĂ­ch ĆŸivotnĂ­ch situacĂ­. Tyto procesy by měly bĂœt kromě poĆŸadavku klienta nově a v rostoucĂ­ míƙe startovĂĄny takĂ© udĂĄlostmi nastĂĄvajĂ­cĂ­mi na straně veƙejnĂ© sprĂĄvy, aĆ„ uĆŸ automaticky (napƙ. vyprĆĄenĂ­ platnosti dokladu) nebo aktivitou ĂșƙednĂ­ka.
:———————————————————————————————– :————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
DĂ­lčí cĂ­l 2.10: LegislativnĂ­ podpora proaktivnĂ­ho poskytovĂĄnĂ­ sluĆŸeb Usilovat pƙi tvorbě novĂ© i aktualizaci platnĂ© legislativy o implementaci prĂĄvnĂ­ch Ășprav, kterĂ© umoĆŸnĂ­ minimalizovat nutnĂœ počet interakcĂ­ klientĆŻ s veƙejnou sprĂĄvou ve vĆĄech ĆŸivotnĂ­ch situacĂ­ch a podpoƙí veƙejnou sprĂĄvu pƙi proaktivnĂ­m poskytovĂĄnĂ­ sluĆŸeb či vyƙizovĂĄnĂ­ povinnostĂ­ za klienty vĆĄude tam, kde je to moĆŸnĂ© a vhodnĂ©. VytvoƙenĂ­ doporučenĂ­, metodik, postupĆŻ a pƙíkladĆŻ nejlepĆĄĂ­ praxe, kterĂ© budou pƙi vzniku a Ășpravě digitĂĄlnĂ­ch sluĆŸeb zvĂĄĆŸeny a vyuĆŸity.
DĂ­lčí cĂ­l 3.9: PƙeshraničnĂ­ elektronickĂĄ identifikace Rozvoj identitnĂ­ch prostƙedkĆŻ podporujĂ­cĂ­ch pƙeshraničnĂ­ identifikaci pro vnitƙnĂ­ fungovĂĄnĂ­ ve veƙejnĂ© sprĂĄvě a vybranĂœch částech soukromoprĂĄvnĂ­ch činnostĂ­ pro pouĆŸitĂ­ v evropskĂ©m prostoru dle naƙízenĂ­ eIDAS. OčekĂĄvĂĄ se rozvoj v oblasti identity plně pod kontrolou drĆŸitele, konkrĂ©tně elektronickĂœch aplikacĂ­ uchovĂĄvajĂ­cĂ­ identitnĂ­ a dalĆĄĂ­ Ășdaje v dĆŻvěryhodnĂ©m prostoru. KonečnĂĄ evropskĂĄ podoba zĂĄvisĂ­ na revizi naƙízenĂ­ eIDAS, českĂĄ podoba chce bĂœt maximĂĄlně kompatibilnĂ­, ale mĆŻĆŸe se odliĆĄovat pro vnitƙnĂ­ uĆŸitĂ­, podobně jako je to u systĂ©mu NIA.
DĂ­lčí cĂ­l 3.10: DigitĂĄlnĂ­ oprĂĄvněnĂ­ a zmocněnĂ­ Vybudovat centrĂĄlnĂ­ sluĆŸby na Ășrovni zĂĄkladnĂ­ho registru proto, aby klient (fyzickĂĄ nebo prĂĄvnickĂĄ osoba) mohl bĂœt pƙi uĆŸĂ­vĂĄnĂ­ digitĂĄlnĂ­ch sluĆŸeb veƙejnĂ© sprĂĄvy digitĂĄlně zastupovĂĄn jinou osobou, a to formou plnĂ© moci či zĂĄkonnĂœm zmocněnĂ­m. Úƙad musĂ­ zajistit i soulad mezi digitĂĄlnĂ­mi a papĂ­rovĂœmi zmocněnĂ­mi, kdy se pro pouĆŸitĂ­ v tradičnĂ­ch a digitĂĄlnĂ­ch obsluĆŸnĂœch kanĂĄlech mohou navzĂĄjem nahrazovat, ruĆĄit, doplƈovat.
DĂ­lčí cĂ­l 3.11: ElektronickĂ© platby Zajistit jednoduchou, pƙívětivou a rychlou Ășhradu platby v rĂĄmci sluĆŸby veƙejnĂ© sprĂĄvy veĆĄkerĂœmi formami platby, kterĂ© jsou dostupnĂ© v soukromoprĂĄvnĂ­m světě. Platba ve formě napƙíklad sprĂĄvnĂ­ho poplatku je pƙirozenou součástĂ­ mnoha sluĆŸeb, a proto je efektivnĂ­ digitĂĄlnĂ­ platba pƙedpokladem sluĆŸeb v digitĂĄlnĂ­ch kanĂĄlech.
DĂ­lčí cĂ­l 3.12: Stavebnice sdĂ­lenĂœch ƙeĆĄenĂ­ Vznik a podpora vĂœstavby a provozu sdĂ­lenĂœch sluĆŸeb, kterĂ© stavebnicovĂœm zpĆŻsobem umoĆŸnĂ­ posklĂĄdat (zpĆŻsobem, obvyklĂœm v prostƙedĂ­ cloudu) potƙebnĂœ zĂĄklad aplikace z existujĂ­cĂ­ch a odzkouĆĄenĂœch funkčnĂ­ch celkĆŻ.
ArchitektonickĂœ princip P18: DatovĂĄ suverenita a nezĂĄvislost (Data sovereignty and independence) KaĆŸdĂœ Ășƙad mĂĄ neustĂĄlĂœ a plnĂœ pƙístup a kontrolu vƯči vĆĄem datĆŻm informačnĂ­ch systĂ©mĆŻ ve svĂ© sprĂĄvě. To zaručujĂ­ zejmĂ©na: smluvnĂ­ zajiĆĄtěnĂ­ – data jsou ve vlastnictvĂ­ objednatele (Ășƙadu), a to Ășplně vĆĄechna, včetně customizačnĂ­ch parametrĆŻ a zdrojovĂœch kĂłdĆŻ, architektura ƙeĆĄenĂ­ - je plně transparentnĂ­ a takĂ© data (tabulky) jsou takĂ© transparentnĂ­. ƘeĆĄenĂ­ IS jsou navrĆŸena a realizovĂĄna tak, ĆŸe Ășƙad mĂĄ kdykoli pƙístup ke svĂœm datĆŻm, i po konci ĆŸivotnĂ­ho cyklu ISVS, a to ve standardizovanĂ©m, otevƙenĂ©m a dlouhodobě stabilnĂ­m formĂĄtu, znalosti - Ășƙad je schopen vlastnĂ­mi silami svĂœch zaměstnancĆŻ rozumět vĆĄem datĆŻm a interpretovat jejich vĂœznam.
ArchitektonickĂœ princip P19: OtevƙenĂĄ ƙeĆĄenĂ­ (Open Source) DigitĂĄlnĂ­ sluĆŸby a komponenty informačnĂ­ch systĂ©mĆŻ, realizovanĂ© na mĂ­ru objednatele, včetně nadstaveb a rozơíƙenĂ­ balĂ­kovĂ©ho SW, musĂ­ bĂœt vytvoƙeny v podobě a s licencĂ­ umoĆŸĆˆujĂ­cĂ­ jejich sdĂ­lenĂ­ a uveƙejněny ve stĂĄtnĂ­m ĂșloĆŸiĆĄti otevƙenĂ©ho zdrojovĂ©ho kĂłdu a to nejpozději v den uvolněnĂ­ prvnĂ­ verze sluĆŸby do produktivnĂ­ho provozu. PƙístupovĂĄ rozhranĂ­ (API) a knihovny vyuĆŸĂ­vajĂ­cĂ­ centrĂĄlnĂ­ sdĂ­lenĂ© sluĆŸby musĂ­ bĂœt poskytovĂĄny v podobě komponent s otevƙenĂœm zdrojovĂœm kĂłdem pro nejpouĆŸĂ­vanějĆĄĂ­ jazyky a technologie. Pƙi nĂĄvrhu architektury ƙeĆĄenĂ­ novĂ©ho nebo vĂœznamně změněnĂ©ho ISVS musĂ­ bĂœt sprĂĄvcem prokazatelně posouzena moĆŸnost vyuĆŸitĂ­ sdĂ­lenĂœch SW komponent a sdĂ­lenĂœch sluĆŸeb, aktuĂĄlně dostupnĂœch ve stĂĄtnĂ­m ĂșloĆŸiĆĄti otevƙenĂ©ho zdrojovĂ©ho kĂłdu.
ArchitektonickĂœ princip P20: Metriky digitĂĄlnĂ­ch sluĆŸeb (Digital Service Performance) KaĆŸdĂœ novĂœ nebo podstatně změněnĂœ proces veƙejnĂ© sprĂĄvy a kaĆŸdĂœ novĂœ nebo podstatně změněnĂœ informačnĂ­ systĂ©m na jeho podporu musĂ­ bĂœt navrĆŸen tak, aby umoĆŸĆˆoval měƙit vyuĆŸĂ­vĂĄnĂ­, vĂœkon a efektivitu vĆĄech agend a sluĆŸeb VS.

MĆŻĆŸete si poslechnout i zĂĄznam vystoupenĂ­ Pavla Hrabě k novĂ© IKČR na PSA RVIS v prosinci 2022