V rámci elektronických podpisů rozlišujeme několik druhů, které se liší jednak svým technickým provedením a jednak i důvěryhodností takového podpisu.
Elektronický podpis : elektronickým podpisem se rozumí data v elektronické podobě, která jsou připojena k jiným datům v elektronické podobě nebo jsou s nimi logicky spojena a která podepisující osoba používá k podepsání.
Zaručený elektronický podpis : zaručeným elektronickým podpisem se rozumí elektronický podpis, který splňuje požadavky Čl 26 Nařízení eIDAS a který především umožňuje jednoznačně identifikovat podepisující osobu.
Kvalifikovaný elektronický podpis : kvalifikovaným elektronickým podpisem se rozumí zaručený elektronický podpis, který je vytvořen kvalifikovaným prostředkem pro vytváření elektronických podpisů a který je založen na kvalifikovaném certifikátu pro elektronické podpisy.
Druhy elektronických podpisů definuje nařízení EUR 910/2014 (eIDAS), které je v oblasti elektronických podpisů transponováno do právního řádu ČR zákonem 297/2016 Sb. (eIDAS zákon).
První je definice elektronického podpisu jako takového, ale zároveň opravdu může existovat elektronický podpis bez dalšího přívlastku - tedy Prostý elektronický podpis.
Druhé dva jsou už podpisy s určitou jasnou mírou záruky jednoznačné identifikace podepisující osoby. Zaručený i kvalifikovaný je elektronický podpis podle zákona 297/2016, musí jít o podpis učiněný speciálními prostředky v rámci. Jedná se o podpisy založené na kriptografii a certifikátech.
Níže jsou jednotlivé druhy seřazené dle důvěryhodnosti a zaručenosti podepisující osoby: