Integrační platforma v rámci jednoho úřadu představuje centrální technologickou vrstvu, která propojuje a harmonizuje technickou komunikaci mezi interními informačními systémy úřadu a také s informačními systémy jiných úřadů. Tato platforma slouží k zajištění jednotné technické komunikace mezi jednotlivými systémy, zajišťuje jednotnost rozhraní a služeb, logování, bezpečnost integrací a zároveň umožňuje prostřednictvím externích integrací splnit povinnosti propojení informačních systémů a propojeného datového fondu.
Hlavní funkce integrační platformy úřadu jsou:
Technická komunikace systémů: Zajišťuje propojení různých interních systémů (např. agendových, ekonomických, personálních či provozních) a umožňuje bezproblémovou výměnu dat a informací mezi nimi na úrovni technických rozhraní.
Externí integrace s informačními systémy jiných úřadů: Umožňuje plnění povinností propojování agendových informačních systémů prostřednictvím referenčního rozhraní, publikování a využívání jejich služeb a zajišťuje technickou interoperabilitu s dalšími systémy spravovanými jinými úřady.
Standardizace a bezpečnost: Aplikuje jednotné komunikační protokoly, datové formáty a metodiky pro zabezpečenou výměnu dat. Zároveň zajišťuje správu autentizace, autorizace a ochranu přenosu informací. Také řeší jednotnou vnitřní identifikaci ve vazbě na identitu subjektů a objektů, o nichž se jejím prostřednictvím vyměňují údaje.
Flexibilita a škálovatelnost: Umožňuje snadnou rozšiřitelnost a adaptaci na nové požadavky, aniž by bylo nutné zásadně měnit existující IT architekturu úřadu. Především ale využíváním otevřených rozhraní a služeb umožňuje zaistit, aby propojování systémů mezi sebou nebylo závislé na jednotlivých systémech v případě jejich výměny, či rozvoje.
Jedno místo pro vnitřní a vnější integraci: Správně implementovaná platforma realizuje princip
SPOI (Single point of integration/interoperability) tedy možnost propojování systémů mezi sebou řízeného z jednoho místa jedním obecným mechanismem (hvězdicovité uspořádání integrace) a tím splňuje příslušné závazné obecné architektonické principy IKČR.
Jedna služba pro všechny systémy: Integrační platforma zajišťuje využívání konkrétních služeb jednoho informačního systému respektive jejich zprostředkování všem ostatním systémům, čímž se daná integrace realizuje pouze jednou a využití služby dalším systémem nevyžaduje opětovné budování další integrace.
Auditování a logování zpracování dat: Zajišťuje sledování a evidenci všech datových toků a zpracování dat, což přispívá ke zvýšení transparentnosti a bezpečnosti celého systému a také to realizuje související povinnosti.
Celkově integrační platforma představuje klíčový nástroj pro realizaci IT architektury úřadu, umožňující efektivní a bezpečnou technickou komunikaci mezi interními systémy a externími zdroji dat, plnění souvisejících povinností najednou a řešení méně závislá na dodavatelích a technickém stavu a připravenosti systémů. Integrační platforma zároveň může sloužit nejen pro prosté přeposílání služeb propojování systémů, ale může nabízet nezávisle na těchto systémech i další funkce, jako je společné místo pravdy pro nejzásadnější údaje, apod.
V rámci povinností Využívání referenčních údajů, Využívání agendových údajů a pro editory poskytování agendových údajů pak musí integrační platforma dle principu SPOI být tím integračním jednotným prostředkem OVM pro komunikaci se systémy referenčního rozhraní a zároveň jde o ideální místo pro udržování přehledu o aktuálnosti a využití údajů ze základních registrů a ostatních agend, vyřizování reklamací, ztotožňování, odhlašování zájmu, apod.
Dle závazných rámců jako jsou Integrace informačních systémů veřejné správy z NAP a Globální architektura propojeného datového fondu je integrační platforma v úřadě defacto nutností.