Lekce v rámci kurzu Online kurz: UI v práci
Ukážeme si to na příkladu generativní umělé inteligence. Mimochodem, my vlastně mnohdy moc netušíme, jak se UI rozhoduje.
Ale máme-li sestavit určitou posloupnost kroků, byla by následující:
V automatizovaném zpracování jazyků a textu se využívá rozebrání vstupního textu a výstupního textu do určitých částí, které na sebe nějak logicky mají navazovat. Třeba ve zdrojovém kódu v programovacím jazyce jsou to funkce, v kódu HTML jsou to jednotlivé značky, v běžném textu jsou to odstavce, věty, slova a Tokeny.
Ukázka skladby textu (třeba pro umělou inteligenci) je
Text » Odstavec » Věta » Slovo » Token
Při dekompozici se buď řízeně (na základě struktury jako sémantický model jazyka), nebo neřízeně (vlastní analýzou Generativní umělá inteligence) rozebírá vstupní text a dle určitých pravidel se dekomponuje až na jednotlivé Tokeny, se kterými se dál pracuje.
Umělá inteligence ve skutečnosti pochopitelně nemyslí a nemá ani vědomí a ani uvědomění. Mluvíme-li tedy o chápání, máme na mysli, že dokáže spojovat jednotlivé váhy vstupů s potřebnou mírou přesnosti vůči výsledku.
Při skládání svého výstupu Generativní umělá inteligence jako výstup Postupně generuje obsah. To činí na základě vstupu, kdy Chápe kontext a na něm pak skládá jednotlivé Tokeny do výstupu. Při tom jakoby zvažuje, která další část výstupu by mohla následovat po té aktuální.
🫱 Příklad: Dob…rý…den…Já…jsem…uměl…á…int…el…igen…ce
Tuto metodu znáte ze svých mobilů, kdy vám softwarová klávesnice v telefonu nabízí jak píšete další navrhovaná slova. Postupně se učí z vašich textů a tak je výsledek stále lepší. To je právě díky posuzování váhy míry pravděpodobností dalšího slova v textu.
Generativní umělá inteligence je generativní proto, že po určitých krocích zvaných Tokeny umí generovat požadovaný obsah. Podle vstupu a zadání pseudoChápe kontext Postupně přidává či upravuje nedávno přidané kousky (třeba slova a slovní spojení ve větě) a tím postupně vytváří (generuje) celý výsledek - třeba celé odstavce textů, nebo jednotlivé řádky seznamů.
Generativní umělá inteligence pracuje na základě zadání (většinou textového). Toto zadání nazýváme Prompt. Vytváření promptů a především kreativní přemýšlení o zadání se nazývá prompting.
Prompting má několik obecně použitelných pravidel:
Token je malá jednotka, kupříkladu jednotka textu při jeho sémantické analýze. Token není primárně ani slovo, věta či sousloví. Jde o lexikální jednotku, z níž se tvoří další prvky (třeba slova).
Pro odborníky: Token je nedělitelná jazyková jednotka Lexikální dekompozice textu sloužící v UI jako primární jednotka pro postupné skládání výstupu, tak funguje Generativní umělá inteligence.