Nemocnice je z pohledu právních předpisů v určitých rolích. Jde především o veřejnoprávní role, přičemž nově je také jako státní právnická osoba Také orgán veřejné správy a díky tomu má miniální povinnosti k dlohhodobému řízení a informační koncepci.
Role jsou uvedeny v kapitole 5.1.
Primárním úkolem nemocnice je poskytovat zdravotní služby a tomu by se mělo přizpůsobit fungování jako organizace.
Níže je znázorněna základní motivační architektura v PNB, podrobněji je udržována v rámci architektury, jež je přílohou této IK.
[Michal Rada (PNB)]Diagram motivační architektury
[Michal Rada (PNB)]Z motivace opsat to důležité sem
Kromě samotné nemocnice je důležitým zainteresovaným subjektem pochopitelně i pacient jako náš klient.
Nemocnice jako stakeholder má následující obecné potřeby jako motivátory:
V rámci PNB bylo veškeré byznysové fungování pro lepší uchopení rozděleno do několika věcných oblastí.
Pro lepší uchopení a skladbu jednotlivých podrobných povinností, jsou povinnosti související s digitalizací rozděleny do následujících skupin:
Tyto oblasti jsou zaneseny v rámci byznysové architektury pro účely vazeb na jednotlivé aplikace a systémy.
PNB má dále velice detailně zpracovanou procesní mapu nemocnice, kde je cca xxx jednotlivých procesů, procesní mapa se v PNB aktivně využívá jak pro sledování fungování nemocnice, tak pro školení a pro řízení procesní kvality.
V rámci informatiky a informačních systémů jde o podporu následujících oblastí povinností týkajících se digitalizace
Pro nás je nejdůležitější nemocniční informační systém, nově informační systém poskytovatele zdravotních služeb. Protože jsme zároveň poskytovatele sociálních služeb, pro naše základní fungování je důležitý i systém pro evidenci a zprávu poskytovaných sociálních služeb.
Jako klíčové provozní systémy považujeme následující:
Nutno ovšem podotknout, že stávající systém pro elektronickou poštu agendy nám již nevyhovuje A budeme přecházet na nějaké jiné a modernější a hlavně standardizované řešení.
Obecně realizujeme integraci ze stávajícího NIS HYPPO na systémy Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro konturo kontrolu léčiv a Ústavu zdravotnických informačních systémů.
Dále máme integrovaný elektronický systém spisové služby na ISDS pro ovládání naší datové schránky. Nikoliv sice přímou integrací, ale údaje si vyměňujeme také se zdravotními pojišťovnami s ohledem na vykazování hrazené péče a také využíváme služby Centrálního registru pojištěnců pro zjištění zdravotního pojištění pacienta, příslušnosti ke zdravotní pojišťovně a registrovaným kapitálním registracím k praktickým lékařům.
Pro výměnu některé zdravotnické dokumentace využíváme komerční službu systému eZpráva.
Obecně máme sice chod systémů a infrastrukturu zajištěny, ovšem v blízké době budeme muset některé prostředky obnovit.
Jako zdroj motivace pro jakoukoliv změnu, včetně změn v ICT, máme v motivační architektuře následující:
Následující potřeby lze charakterizovat jako interní základní potřeby nemocnice:
Legislativní rámec pro elektronizaci zdravotnictví definují dva hlavní předpisy, nicméně jeho součástí jsou i jednotlivé povinnosti z různých dalších agendových zákonů, třeba legislativa ke zdravotnímu pojištění.
Dvěma hlavními předpisy jsou:
1) Zákon č. 325/2021 Sb., o elektronizaci zdravotnictví 325/2021 Sb. (zákon o eZdravotnictví): Jde o hlavní předpis určující celý rámec elektronizace zdravotnictví.
2) Zákon č. 372/2011 Sb., o poskytování zdravotních služeb 372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách): Tento předpis stanovuje celý rámec poskytování zdravotních služeb, definuje roli poskytovatele a stanovuje jeho povinnosti a stanovuje povinnosti i ostatním aktérům. Klíčová novela 240/2024 Sb.. Nicméně z pohledu elektronizace především
Zcela klíčovou je pak novela 240/2024 Sb., kterou se do zákona [predpis:372/2011]] zakotvuje Nový rámec vedení zdravotnické dokumentace. Kromě samotných zákonů jsou závazné i další předpisy jako
Pro nás jako nemocnici je zcela zásadní, že na základě stávajících vztahů se současným dodavatelem nelze tyto požadavky splnit ve stávajícím řešení nemocničního systému a proto PNB jako jedenu z hlavních aktivit bude poptávat řeśení nového NIS.
Níže je tabulka s přehledem současného stavu dle jednotlivých souborů činností a vní jsou uvedené i záměry změn v rámci IK.