Obsah
IK PNB - část 2 celý OVS
2.1. Popis stávajícího stavu architektury nemocnice
🖌️2.1.1. Poslání nemocnice a jeho plnění (motivační architektura)
Nemocnice je z pohledu právních předpisů v určitých rolích. Jde především o veřejnoprávní role, přičemž nově je také jako státní právnická osoba Také orgán veřejné správy a díky tomu má miniální povinnosti k dlohhodobému řízení a informační koncepci.
Role jsou uvedeny v kapitole 5.1.
Primárním úkolem nemocnice je poskytovat zdravotní služby a tomu by se mělo přizpůsobit fungování jako organizace.
Níže je znázorněna základní motivační architektura v PNB, podrobněji je udržována v rámci architektury, jež je přílohou této IK.
[Michal Rada (PNB)]Diagram motivační architektury
[Michal Rada (PNB)]Z motivace opsat to důležité sem
Kromě samotné nemocnice je důležitým zainteresovaným subjektem pochopitelně i pacient jako náš klient.
Nemocnice jako stakeholder má následující obecné potřeby jako motivátory:
- Potřeba Poskytovat kvalitní zdravotní péči : Poskytovatel zdravotních služeb má hlavní úkol a to je poskytovat zdravotní služby, jeho to jeho primární potřeba to včetně sledování a zlepšování kvality služeb vůči pacientům.
- Potřeba Rozvoj nemocnice : Díky digitalizaci se musí snižovat interní zátěž na zaméstnance nemocnice a tím může vzniknout personální, ekonomický a odborný prostor pro další rozvoj, třeba ke zlepšování jiných služeb a nebo v rámci výzkumu a vývoje.
- Potřeba Zvýšení efektivity správnou digitalizací nemocnice : Digitalizace neslouží jen k modernizaci předávání údajů mezi poskytovateli a s dalšími účastníky elektronizace zdravotnictví, ale především pro zlepšení a zefektivnění fungování nemocnice, zlepšení péče o pacienty a také zjednodušení práve lékařů a zdravotnických pracovníků.
- Potřeba Zajištění příjmů z vykázané péče : Nemocnice jako každý poskytovatel poskytuje také a především služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění a za ně musí včas a v plném rozsahu, je důležité zpracovat podklady, předat pojišťovně a aktivně vynucovat plnění povinností ze strany pojišťovny.
- Potřeba Přívětivé prostředí pro pacienty : Pacientům neposkytujeme jen zdravotní služby, řada z nich tráví bohužel v nemocnici i dost svého času. Moderní ICT může přispět k pohodlí a lepšímu prostředí pro pacienty a k poskytování dalších nezbytných služeb.
- Potřeba Podmínky a prostředí pro zaměstnance : Modernizace a efektivní využívání ICT musí vést ke zlepšení podmínek a snížení administrativní zátěže zaměstnanců.
🖌️2.1.2. Fungování nemocnice (byznysová architektura)
V rámci PNB bylo veškeré byznysové fungování pro lepší uchopení rozděleno do několika věcných oblastí.
Pro lepší uchopení a skladbu jednotlivých podrobných povinností, jsou povinnosti související s digitalizací rozděleny do následujících skupin:
- Tyto oblasti jsou jako základní rozdělení byznysového fungování nemocnice uvedeny také v rámci byznysové architektury.
Tyto oblasti jsou zaneseny v rámci byznysové architektury pro účely vazeb na jednotlivé aplikace a systémy.
PNB má dále velice detailně zpracovanou procesní mapu nemocnice, kde je cca xxx jednotlivých procesů, procesní mapa se v PNB aktivně využívá jak pro sledování fungování nemocnice, tak pro školení a pro řízení procesní kvality.
V rámci informatiky a informačních systémů jde o podporu následujících oblastí povinností týkajících se digitalizace
- Dekompozice je po logických souvislých oblastech, nikoliv po jednotlivých zákonech
- Pole MP vyznačuje, zda jde o obecné digitální povinnosti uvedené v Mapě povinností
🖌️ 2.1.3. Informační systémy nemocnice určené pro poskytování zdravotních služeb
Pro nás je nejdůležitější nemocniční informační systém, nově informační systém poskytovatele zdravotních služeb. Protože jsme zároveň poskytovatele sociálních služeb, pro naše základní fungování je důležitý i systém pro evidenci a zprávu poskytovaných sociálních služeb.
- Informační systém NIS HIPO : Nemocniční informační systém HIPO, modulární řešení ISP pro psychiatrické nemocnice, jde o Informační systém poskytovatele zdravotních služeb
- Informační systém CYGNUS (sociální služby) : Informační systém pro poskytovatele sociálních služeb, vede evidenci služeb a jejich poskytování.
🖌️2.1.4. Informační systémy určené pro provoz a fungování nemocnice
Jako klíčové provozní systémy považujeme následující:
- Informační systém Helios Pantheon je Kategorie IS Informační systém pro vedení účetnictví nebo řízení finančních zdrojů podle § 1 odst. 4 písm. c) zákona 365/2000 Zákony 563/1991 a 218/2000 a 219/2000
- Informační systém QlikView BI je Kategorie IS Informační systém pro vedení účetnictví nebo řízení finančních zdrojů podle § 1 odst. 4 písm. c) zákona 365/2000 Zákony 563/1991 a 218/2000 a 219/2000
- Informační systém Vema (HR) je Kategorie IS Informační systém pro řízení lidských zdrojů a odměňování podle § 1 odst. 4 písm. a) zákona 365/2000 a třeba zákon 234/2014 nebo zákon 312/2002
- Informační systém ShiftMaster (plánování lidských zdrojů) je Kategorie IS Informační systém pro řízení lidských zdrojů a odměňování :
- Informační systém Groupwise je Kategorie IS Systém elektronické pošty podle § 1 odst. 4 písm. d) zákona 365/2000
Nutno ovšem podotknout, že stávající systém pro elektronickou poštu agendy nám již nevyhovuje A budeme přecházet na nějaké jiné a modernější a hlavně standardizované řešení.
2.1.5. Ostatní informační systémy a aplikace
🖌️🖼️2.1.6. Integrace mezi systémy a na externí systémy
Obecně realizujeme integraci ze stávajícího NIS HYPPO na systémy Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro konturo kontrolu léčiv a Ústavu zdravotnických informačních systémů.
- [ ] diagram integrací aplikací od Abel
Dále máme integrovaný elektronický systém spisové služby na ISDS pro ovládání naší datové schránky. Nikoliv sice přímou integrací, ale údaje si vyměňujeme také se zdravotními pojišťovnami s ohledem na vykazování hrazené péče a také využíváme služby Centrálního registru pojištěnců pro zjištění zdravotního pojištění pacienta, příslušnosti ke zdravotní pojišťovně a registrovaným kapitálním registracím k praktickým lékařům.
Pro výměnu některé zdravotnické dokumentace využíváme komerční službu systému eZpráva.
🖌️🖼️2.1.7. Zajištění technologií a infrastruktury nemocnice (technologická architektura)
Obecně máme sice chod systémů a infrastrukturu zajištěny, ovšem v blízké době budeme muset některé prostředky obnovit.
- Veškeré systémy provozujeme na vlastních prostředcích ve vlastní infrastruktuře.
- V rámvi areálu máme vnitřní areálovou optickou síť, kterou zajištěujeme vnitřní propojení obejtků uvnitř, pro přístup ven mimo areál je zajištěno jedním přístupovým bodem.
- Do areálu jsou dvě nezávislá připojení s možností nahrady. V Infrastrukturu máme rozdělenou do dvou serveroven, vzájemná redundance je zajištěna virtualizací mezi serverovnami, k tomu je zajištěno zálohování a ukládání dat na úložištích, jejichž životnost bude končit a bude potřeba část infrastruktury obnovit.
- Jako virtualizační platformu vyuźíváme VMWare.
- Přístup do některých systémů je zajiště prostřednictvím terminálového přístupu z koncových zařízení
2.2. Popis důvodu pro změny architektury nemocnice
☑️2.2.1. Obecné důvody
Jako zdroj motivace pro jakoukoliv změnu, včetně změn v ICT, máme v motivační architektuře následující:
Následující potřeby lze charakterizovat jako interní základní potřeby nemocnice:
- Potřeba Analýza a příprava na povinnosti k eHealth : Zákon o elektronizaci zdravotnictví pro nás přinese řadu technických i procesních povinností, které budeme muset plnit. Potřebujeme je znát a připravit se na ně na všech úrovních podle rolí, jež budeme v mechanismu eHealth zastávat.
- Potřeba Zajistit plnění povinností z nové příslušnosti k zákonu 365/2000 : Organizace, které se novelizací podle zákona 471/2022 staly Státními právnickými osobami a nebo Orgány veřejné správy, mají podle zákona o ISVS některé obecné povinnosti, jako je informační koncepce, dlouhodobé řízení ICT, soulad s IKČR a jejím rámcem, stanoviska OHA a další. Tyto povinnosti musí znát a musí se na ně připravit v dostupném čase.
- Potřeba Poznání co a jak máme dělat : Potřeba poznávat nejen formální povinnosti a nutný rozsah jejich plnění, ale také jak je máme splnit a na co si dát pozor.
- Potřeba Stanovení záměrů a projektů jež chceme dělat : Pro samotné IT ale především pro zlepšování služeb úřadu je nezbytné si dostatečně dopředu stanovit nejen cíle, ale i záměry jež budou tyto cíle naplňovat. Záměry jsou povinnou součástí IK a je to jediné závazné místo, kde jsou záměry stanoveny a kde se vyhodnocují.
- Potřeba Strategický rámec a úkoly pro rozvoj IT : Potřebujeme mít jasnou strategii a tu řádně realizovat jako základní rámec pro všechny činnosti v rámci správy a rozvoje IT. Strategie musí být jasná a srozumitelná, akceptovaná a schválená vedením a bude tedy pro nás závazná.
- Potřeba Lepší pozice vůči dodavatelům : Vzhledem k nedostatku zaměstnanců a k nedostatku odborných a věcných znalostí, máme dost nevýhodnou pozici při jednání s dodavateli a dostáváme se tak do nevýhodných vztahů. Potřebujeme lepší znalosti a mít větší možnosti rovnocenného jednání s našimi dodavateli informačních systémů.
☑️2.2.2. Elektronizace zdravotnictví
Legislativní rámec pro elektronizaci zdravotnictví definují dva hlavní předpisy, nicméně jeho součástí jsou i jednotlivé povinnosti z různých dalších agendových zákonů, třeba legislativa ke zdravotnímu pojištění.
Dvěma hlavními předpisy jsou:
1) Zákon č. 325/2021 Sb., o elektronizaci zdravotnictví 325/2021 Sb. (zákon o eZdravotnictví): Jde o hlavní předpis určující celý rámec elektronizace zdravotnictví.
- Stanovuje pojmy, rámec a definuje samotné elektronické zdravotnictví a jeho součásti.
- Určuje povinnosti pro poskytovatele zdravotních služeb (role Zapisující osoba, Oprávněná osoba a Pověřená osoba).
- Určuje povinnosti a především práva pacientů v rámci elektronizace a to včetně přístupu k údajům a ke službám.
- Definuje kmenové registry: Kmenový registr pacientů, Kmenový registr zdravotnických pracovníků a Kmenový registr poskytovatelů zdravotních služeb. A stanovuje povinnosti tyto kmenové registry využívat jako jediný zdroj identity osoby, upravuje také identifikátory v těchto registrech a také stanovuje povinnosti je využívat jak v systémech poskytovatelů, tak při výměně dat.
- Zavádí technický integrační systém Integrované datové rozhraní resortu (IDRR) a říká, co IDRR má dělat a kdo a kdy jej musí či může využívat.
- Zavádí jako jediný zdroj elektronické identity zdravotnického pracovníka jeho identitu v kmenovém registru a prostředek identifikace jeho kartu zdravotnického pracovníka obsahující resortní certifikáty pro identifikaci, autorizaci a podepisování výstupů a údajů předávaných mimo poskytovatele.
2) Zákon č. 372/2011 Sb., o poskytování zdravotních služeb 372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách): Tento předpis stanovuje celý rámec poskytování zdravotních služeb, definuje roli poskytovatele a stanovuje jeho povinnosti a stanovuje povinnosti i ostatním aktérům. Klíčová novela 240/2024 Sb.. Nicméně z pohledu elektronizace především
- Stanovuje rámec pro vedení zdravotnické dokumentace a to nově především vedení elektronické zdravotnické dokumentace (EZD) - tedy zdravotnické dokumentace v elektronické či kombinované podobě.
- Stanovuje procesní a technické povinnosti pro správu a vedení elektronické zdravotnické dokumentace a požadavky na informační systém poskytovatele.
- Definuje další důležité centrální informační systémy ve zdravotnictví pod souhrnným označením Národní zdravotní informační systém (NZIS) rozdělený do samostatných či propojených komponent pro konkrétní účely. A stanovuje povinnosti poskytovatelům předávat data do NZIS.
Zcela klíčovou je pak novela 240/2024 Sb., kterou se do zákona [predpis:372/2011]] zakotvuje Nový rámec vedení zdravotnické dokumentace. Kromě samotných zákonů jsou závazné i další předpisy jako
- Vyhláška o vedení zdravotnické dokumentace (připravuje se nová verze)
- Požadavky na druhy a kategorie elektronických zdravotních záznamů (EHR) vyhlášené NCEZ
Pro nás jako nemocnici je zcela zásadní, že na základě stávajících vztahů se současným dodavatelem nelze tyto požadavky splnit ve stávajícím řešení nemocničního systému a proto PNB jako jedenu z hlavních aktivit bude poptávat řeśení nového NIS.
2.2.3. Modernizace nemocnice
☑️2.2.4. Další oblasti elektronizace a digitalizace
Níže je tabulka s přehledem současného stavu dle jednotlivých souborů činností a vní jsou uvedené i záměry změn v rámci IK.