Psychiatrická nemocnice Bohnice
Informační koncepce OVS
Psychiatrická nemocnice Bohnice (dále také jako PNB) vydává tuto Informační koncepci podle Zákona 365/2020 a Vyhlášky 360/2023
Tato informační koncepce se vydává na dobu pěti let s platností od prosince 2024. IK se vyhodnocuje pravidelně v dvouletých intervalech, výsledky vyhodnocení jsou součástí IK a zohledňují se v jejích následujících verzích.
Psychiatrická nemocnice Bohnice je podle zákona o informačních systémech veřejné správy orgánem veřejné správy a to konkrétně tzv. státní právnickou osobou a tedy má povinnosti týkající se dlouhodobého řízení dle vyhlášky o dlouhodobém řízení.
Jako hlavní závěry shrnutí stávajícího stavu lze uvést:
Psychiatrická nemocnice Bohnice (dále jen PNB) se v následujícím období bude věnovat zejména těmto oblastem:
Státní nemocnice je dle zákona o ISVS sice orgánem veřejné správy (jde o Státní právnickou osobu), ale fakticky nevykonává veřejnou správu a není orgánem veřejné moci podle zákona o základních registrech. Její hlavní úlohou je léčit pacienty a poskytovat jim zdravotní a další služby, i proto má velice specifické ICT prostředky a obdobně specifické potřeby řízení informatiky. Rámec informačních koncepcí v ČR je optimalizován především na úřady, které spravují informační systémy veřejné správy se všemi souvisejícími požadavky eGovernmentu, nemocnice ISFS nemá a proto je i přístup k IK odlišný od úřadů.
Základními odlišnostmi nemocnic, které se promítají i do IK jsou:
Z těchto důvodů je struktura i obsah IK přizpůsobena a doplněna o specifika digitalizace v oblasti zdravotnictví, zdravotnické dokumentace a sdílení elektronických zdravotních záznamů, což nahrazuje sdílení údajů a služby veřejné správy u úřadů. Dále se v IK klade důraz na zjednodušený popis současného stavu a potřeb změn u těch nejdůležitějších oblastech v nichž již nyní i SPO má určité digitalizační povinnosti.
Cílem informační koncepce jako takové není bezezbytku naplnit veškeré kapitoly určené ve vvzorových osnovách pro úřady, ale splnit věcnou roli praktické a realizovatelné a vyhodnotitelné koncepce v orgánu veřejné správy. Je tedy důležité popsat zejména aspekty jež se týkají systémů pro fungování nemocnice jako poskytovatele zdravotních služeb, včetně budoucích povinností k elektronizaci zdravotnictví.
Nemocnice je z pohledu právních předpisů v určitých rolích. Jde především o veřejnoprávní role, přičemž nově je také jako státní právnická osoba Také orgán veřejné správy a díky tomu má miniální povinnosti k dlohhodobému řízení a informační koncepci.
Role jsou uvedeny v kapitole 5.1.
Primárním úkolem nemocnice je poskytovat zdravotní služby a tomu by se mělo přizpůsobit fungování jako organizace.
Níže je znázorněna základní motivační architektura v PNB, podrobněji je udržována v rámci architektury, jež je přílohou této IK.
[Michal Rada (PNB)]Diagram motivační architektury
[Michal Rada (PNB)]Z motivace opsat to důležité sem
Kromě samotné nemocnice je důležitým zainteresovaným subjektem pochopitelně i pacient jako náš klient.
Nemocnice jako stakeholder má následující obecné potřeby jako motivátory:
V rámci PNB bylo veškeré byznysové fungování pro lepší uchopení rozděleno do několika věcných oblastí.
Pro lepší uchopení a skladbu jednotlivých podrobných povinností, jsou povinnosti související s digitalizací rozděleny do následujících skupin:
Tyto oblasti jsou zaneseny v rámci byznysové architektury pro účely vazeb na jednotlivé aplikace a systémy.
PNB má dále velice detailně zpracovanou procesní mapu nemocnice, kde je cca xxx jednotlivých procesů, procesní mapa se v PNB aktivně využívá jak pro sledování fungování nemocnice, tak pro školení a pro řízení procesní kvality.
V rámci informatiky a informačních systémů jde o podporu následujících oblastí povinností týkajících se digitalizace
Pro nás je nejdůležitější nemocniční informační systém, nově informační systém poskytovatele zdravotních služeb. Protože jsme zároveň poskytovatele sociálních služeb, pro naše základní fungování je důležitý i systém pro evidenci a zprávu poskytovaných sociálních služeb.
Jako klíčové provozní systémy považujeme následující:
Nutno ovšem podotknout, že stávající systém pro elektronickou poštu agendy nám již nevyhovuje A budeme přecházet na nějaké jiné a modernější a hlavně standardizované řešení.
Obecně realizujeme integraci ze stávajícího NIS HYPPO na systémy Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro konturo kontrolu léčiv a Ústavu zdravotnických informačních systémů.
Dále máme integrovaný elektronický systém spisové služby na ISDS pro ovládání naší datové schránky. Nikoliv sice přímou integrací, ale údaje si vyměňujeme také se zdravotními pojišťovnami s ohledem na vykazování hrazené péče a také využíváme služby Centrálního registru pojištěnců pro zjištění zdravotního pojištění pacienta, příslušnosti ke zdravotní pojišťovně a registrovaným kapitálním registracím k praktickým lékařům.
Pro výměnu některé zdravotnické dokumentace využíváme komerční službu systému eZpráva.
Obecně máme sice chod systémů a infrastrukturu zajištěny, ovšem v blízké době budeme muset některé prostředky obnovit.
Jako zdroj motivace pro jakoukoliv změnu, včetně změn v ICT, máme v motivační architektuře následující:
Následující potřeby lze charakterizovat jako interní základní potřeby nemocnice:
Legislativní rámec pro elektronizaci zdravotnictví definují dva hlavní předpisy, nicméně jeho součástí jsou i jednotlivé povinnosti z různých dalších agendových zákonů, třeba legislativa ke zdravotnímu pojištění.
Dvěma hlavními předpisy jsou:
1) Zákon č. 325/2021 Sb., o elektronizaci zdravotnictví 325/2021 Sb. (zákon o eZdravotnictví): Jde o hlavní předpis určující celý rámec elektronizace zdravotnictví.
2) Zákon č. 372/2011 Sb., o poskytování zdravotních služeb 372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách): Tento předpis stanovuje celý rámec poskytování zdravotních služeb, definuje roli poskytovatele a stanovuje jeho povinnosti a stanovuje povinnosti i ostatním aktérům. Klíčová novela 240/2024 Sb.. Nicméně z pohledu elektronizace především
Zcela klíčovou je pak novela 240/2024 Sb., kterou se do zákona [predpis:372/2011]] zakotvuje Nový rámec vedení zdravotnické dokumentace. Kromě samotných zákonů jsou závazné i další předpisy jako
Pro nás jako nemocnici je zcela zásadní, že na základě stávajících vztahů se současným dodavatelem nelze tyto požadavky splnit ve stávajícím řešení nemocničního systému a proto PNB jako jedenu z hlavních aktivit bude poptávat řeśení nového NIS.
Níže je tabulka s přehledem současného stavu dle jednotlivých souborů činností a vní jsou uvedené i záměry změn v rámci IK.
Hlavním informačním systémem (NIS) je v PNB systém HIPPO, ten spravuje OIT po technické stránce. Systém je provozován na infrastruktuře PNB, tedy v našem datovém centru ve virtualizačním prostředí.
OIT je technický správcem HIPPO a řeší dosud i komunikaci s doavatelem, řízení změn a řešení poblémů s funkčností systému.
Analýzou právního vztahu a historie pořízení a změn stávajícího řešení bylo zjištěno, že současný vztah s dodavatelem je ze smluvního hlediska nevyhovující a proto byla uzavřena smlouva o narovnání. Pro pořízení nového řešení NIS je v PNB spuštěn projekt, jehož cílem je náhrada stávajícího řešení na základě transparentního výběru řešení ISPZS.
Pro změnu řízení včetně řízení informaciky jsou pro nás důležité následující věci:
V PNB jsme využili dostatečně dlouhé doby pro analýzu a přípravu IK a v rámci reorganizace jsme provedli lepší organizační členění nemocnice, reorganizaci jednotlivých činností souvisejících zejména s účelem našich informačních systémů apo. Byl vytvořen provozně administrativní úsek, v němž bude také nově zařazen útvar ICT, ale i další průřezové činnosti.
[Michal Rada (PNB)]Sem asi něco k IČR a možná vybrané cíle z IKČR pokud se mě biude chtít
Kromě adoptovaných cílů z IKČR jsme v PNB v souvislosti s ICT identifikovali a přijali následující vlastní cíle:
[Miroslav Pavelka]Odsouhlasit jako finální do návrhu IK
[Michal Rada (PNB)]Odstranit nepotřebné řádky apokud jsou nové tak doplnit do archimate
[Michal Rada (PNB)]Až bude finál tak pro dokument IK odstranit nepotřebné sloupce než se to označí za hotové
Řízení rozvoje informačních a komunikačních technologií v Psychiatrické nemocnici Bohnice bude založeno na systematickém a koncepčním přístupu s důrazem na efektivitu, bezpečnost a udržitelnost. Základním předpokladem pro úspěšný rozvoj ICT je jasné rozdělení rolí a odpovědností mezi vedením nemocnice, které stanovuje strategické priority a schvaluje klíčové projekty, IT oddělením zajišťujícím technickou realizaci a odbornými útvary definujícími konkrétní požadavky na funkcionalitu systémů. Pro zajištění efektivního řízení rozvoje ICT budeme využívat standardizované procesy plánování, realizace a kontroly. Pravidelně analyzujeme potřeby uživatelů, vyhodnocujeme technologické trendy a vytváříme krátkodobé i střednědobé plány rozvoje. Při realizaci projektů klademe důraz na profesionální projektové řízení, standardizované postupy nasazování nových řešení a minimalizaci dopadu na běžný provoz nemocnice. Součástí řízení je také pravidelný monitoring využití systémů a vyhodnocování efektivity investic. Klíčovým aspektem řízení rozvoje ICT bude důsledné řízení rizik a zajištění kybernetické bezpečnosti. Budeme pravidelně aktualizovat analýzu rizik, implementovat preventivní opatření a udržovat plány kontinuity provozu kritických systémů. V oblasti financování ICT projektů budeme uplatňovat principy transparentního rozpočtování, pravidelně vyhodnocovat návratnost investic a aktivně vyhledávat dotační příležitosti. Řízení rozvoje ICT budeme vnímat jako kontinuální proces, který musí pružně reagovat na měnící se potřeby nemocnice, vývoj technologií i legislativní požadavky. Proto budeme pravidelně vyhodnocovat a aktualizovat naše postupy a priority tak, aby ICT infrastruktura a služby optimálně podporovaly poskytování zdravotní péče a efektivní fungování nemocnice.
Aktuální verze informační koncepce je uvedena na webových stránkách XXX na adrese XXX.
Tato informační koncepce je platná od pak doplnit datum platnosti 1.12.2024. Vyhodnocení a aktualizace bude realizována průběžně s tím, že hlavní aktualizace bude v roce 2026.
Nemocnice bude průběžně na pracovní úrovni vyhodnocovat naplňování a uplatňování této informační koncepce a to zejména následujícími procesy:
Pro vyhodnocování IK jsou stanovena následující pravidla:
Informační koncepce se v případě potřeby aktualizuje a to na základě vyhodnocení, které obsahuje:
Toto je první verze IK.
Soulad s procesy požadovanými dlouhodobým řízením IS
[Michal Rada (PNB)]nahradit {{kus do IK PNB zhodnocení procesů.md}}
Zhodnocení souladu s principy elektronizace zdravotnictví
Vyhodnocení stavu dle klíčových oblastí architektury
[Michal Rada (PNB)]{{kus do IK PNB zhodnocení klíčové oblasti.md}}
Vyhodnocení souladu s principy a zásadami IKČR
[Michal Rada (PNB)]{{kus do IK PNB zhodnocení IKČR principy a zásady.md}}
[Michal Rada (PNB)]Úplně na konci práce odstranit permalink z include
[Michal Rada (PNB)][✓ Michal Rada (PNB), 2024-11-06]Testovací export do ODT a PDF