Lekce v rámci kurzu Rychlokurz k novému pojetí elektronické zdravotnické dokumentace
Víme už přesně, co je co a jaké jsou konkrétní povinnosti pro poskytovatele.
Jak se tyto povinnosti realizují?
Důležité je, že o nic z toho se nestará lékař a zdravotnický pracovník. Tomu musí sloužitr kvalitní Informační systém poskytovatele zdravotních služeb a jeho funkce.
Jde o informační systém, ve kterém se zejména uchovává a vede Elektronická zdravotnická dokumentace a Poskytovatel zdravotních služeb s jeho pomocí vykonává zdravotní služby.
Požadavky na tento informační systém stanovuje zejména 325/2021 Sb. (zákon o eZdravotnictví) a 372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách) a v budoucnu i Standardy elektronického zdravotnictví.
Zásadními oblastmi, na které se při rozvoji tohoto informačního systému musí klást důraz, jsou zejména Výměna dat v rámci eZdravotnictví, vedení zdravotnické dokumentace v ISPZS, nebo Autorizace zdravotnické dokumentace. Postupně se kupříkladu pro praktickou pomoc dodavatelům i poskytovatelům vytváří Rámcové požadavky pro ISPZS týkající se služeb EZ a interoperability.
Autorizace zdravotnické dokumentace je nový mechanismus validace informace respektive záznamů zdravotnické dokumentace. Povinnosti k autorizaci jako novému mechanismu důvěryhodnosti udává zákon 372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách) v rámci ustanovení pro Nový rámec vedení zdravotnické dokumentace.
Provádí se tři odlišné druhy autorizace:
Autorizace záznamu zdravotnické dokumentace : Záznam zdravotnické dokumentace v elektronické podobě vedený v informačním systému poskytovatele, autorizuje poskytovatel bezpečnostními prostředky informačního systému (kupříkladu sebetransakčností).
Autorizace výstupu zdravotnické dokumentace : Výstup zdravotnické dokumentace předávaný jakékoliv třetí osobě autorizuje poskytovatel opatřením řádnými elektronickými validačními prvky.
Poskytovatel zdravotních služeb má jako povinný subjekt v rámci elektronizace zdravotnictví některé obecné povinnosti plynoucí ze zákona 325/2021 Sb. (zákon o eZdravotnictví) k výměně dat a sdílení zdravotnické dokumentace. To se dotýká jejich ISPZS, kdy bude nezbytné jej na tyto věci připravit.
Jde zejména o:
Pro dodavatele se postupně připravuje Rámcové požadavky pro ISPZS týkající se služeb EZ a interoperability.