V každé správné dílně musí být ponk. To je stůl, na kterém je příšerný bordel, ale na kterém to všechno vzniká, tam se to všechno kutí a skládá. Stránka, kterou právě prohlížíte, je na Ponku. Tedy je rozpracovaná, nehotová a i když už si ji můžete prohlížet a také o ní diskutovat a tím nám třeba pomoci, vězte, že co je na ponku, ještě není finální. Prostě na tom děláme a podle toho to taky vypadá.
Rámcový postup pro realizaci výměny údajů v propojeném datovém fondu
Podle zákonných povinností musí docházet ke sdílení údajů a to formou výměny údajů mezi jednotlivými agendami a jednotlivými agendovými informačními systémy. Cílem je vyměňovat si plně automatizovaným způsobem údaje, kterými veřejná správa již disponuje a nezatěžovat jejich dokládáním klienta služeb. Tomu se říká propojený datový fond a vychází to z ohlášených agend a údajů v agendách. Technicky se údaje poskytují a využívají službami čerpanými prostřednictvím EGSB/ISSS.
Další informace lze najít na stránkách národní architektury EG stránka Agendový model veřejné správy z NAP, stránka Evidence údajů agend do RPP, stránka Globální architektura propojeného datového fondu, stránka Integrace informačních systémů veřejné správy z NAP, stránka Kontexty EGSB/ISSS, stránka Propojený datový fond veřejné správy z NAP, stránka Sdílení údajů veřejné správy z NAP,
- Ohlašovatel publikující agendy zpracuje datovou architekturu: Pro každou agendu musí ohlašovatel zpracovat především konceptuální datový model, vycházející z konceptuálního modelu agendy a označit jej jako Konceptuální datový model agendy. K tomu využije příslušnou metodiku pro evidenci údajů a tvorbu konceptuálních modelů. KDM agendy publikuje a předává DIA. Součástí konceptuálního modelu bude také seznam pojmů ve formě sémantického slovníku a seznam subjektů a objektů, kterých se agenda týká a o nichž se vedou údaje v dané agendě a to včetně vlastností, které se o nich vedou. To je pak základ datové architektury datového kmenu agendy a z něj se odvozuje následné ohlášení údajů v agendě v Registru práv a povinností.
- Ohlašovatel publikující agendy ohlásí údaje do RPP: Údaje jsou povinnou součástí ohlášení agendy a stejně jako u dalších informací o agendě je povinností ohlašovatele, aby ohlásil veškeré a pravdivé a aktuální skutečnosti týkající se agendy. Ohlašovatel tedy správně ohlásí veškeré údaje vedené v agendě. Vymezí přitom subjekty a objekty práva a k nim evidované jednotlivé údaje jako jejich vlastnosti v souladu se zpracovaným konceptuálním datovým modelem agendy.
- Uzavření kontraktu o přístupu k údajům: Ohlašovatel agendy dle svého konceptuálního modelu (dle konkrétního zmocnění z agendového zákona a nebo dle obecných zmocnění a povinností ze Zákona o základních registrech a Zákona o právu na digitální služby) vyhledá údaje ohlášené jinými správci a eviduje žádost o přístup k těmto údajům. Stejně tak zpracovává žádosti o přístup k údajům své agendy od správců jiných agned. Postupem popsaným v zákoně je dosaženo vytvoření a zaevidování kontraktu o přístupu a využívání údajů agend. Technická dostupnost údajů není nutnou podmínkou pro vytvoření kontraktu. Nedojde-li k dobrovolné dohodě, obrátí se ohlašovatel čtenářské agendy na DIA a na vládu, která zajistí rozhodnutím nápravu a uloží ohlašovateli publikující agendy poskytovat součinnost a plnit související povinnosti.
- Příprava na technické sdílení: Ohlašovatel agendy doplní technickou strukturu údajů agendy.
- Ohlašovatel publikující agendy zpracuje a ohlásí kontexty a oprávnění do RPP: Podle ohlášených údajů v agendě v Registru práv a povinností ohlásí ohlašovatel jednotlivé publikační kontexty. Ty připraví na základě údajů v agendě jež poskytuje a technických údajů o údajích. Kontexty si podrobně, a plánované způsoby jejich použití, dohodne s DIA, konkrétně s OHA. Publikační kontext může obsahovat údaje z jednoho či více datových objektů evidovaných pro agendu v RPP v bodě 2.1.
- Ohlašovatel publikující agendy a správce AIS publikujícího zpracuje XSD schémata pro ISSS pro jednotlivé kontexty: Pro jednotlivé kontexty musí být zpracováno kontrolní a přenosové schéma XML pro výměnu údajů s využitím služeb ISSS. ISSS přenese a dovolí komuniakci pouze podle schválených schémat XSD. Čtenáři tedy musí dodržovat schéma publikované poskytovatelem údajů v katalogu ISSS. O tento úkol se dělí ohlašovatel údajů (musí být v souladu s údaji ohlášenými v agendě podle jejich identifikátoru údajů) a správce daného agendového informačního systému, což může být jiné OVM (systém pak bude poskytovat údaje ve struktuře dle tohoto schématu).
- Správce AIS publikujícího vybuduje služby AIS napojené na ISSS pro publikaci, čtení, notifikace, reklamace apod., dle dohodnutých případů použití: Klíčové jsou technické úpravy publikujícího agendového informačního systému tak, aby dokázal zodpovídat dotazy ze služeb ISSS. Doporučeným postupem je implementace publikační brány, která zajišťuje na straně AIS příjem a zpracování služeb ISSS. Správce AIS musí vytvořit minimálně služby v rozsahu typizovaných služeb ve skupině Výměna a sdílení údajů a PPDF.
- Realizace technického sdílení na ISSS: Služby publikujícího systému jsou v souladu s požadavky EGSB/ISSS, to zajistí správce publikujícího AIS. Údaje poskytované službami jsou řádně ohlášené v agendě a jejich technické podrobnosti a struktura odpovídají kontextům a XSD schématům.
- Správce publikujícího AIS provede ověření a zkušební provoz služeb v testovacím rozhraní ISSS: Před povolením produkčního provozu služeb publikujícího AIS provede správce tohoto systému oověření v testovacím ISSS. Zkušební provoz řídí a dohlíží na něj DIA.
- Otestování s uživateli: Doporučeným postupem je zapojení typizovaného čtenáře do testovacího prostředí ISSS před spuštěním propojení v produkčním prostředí a otestování napojení a správnost výměny údajů. Testování řídí a dohlíží na něj DIA a teprve na základě takového testu lze přistoupit k poskytování služeb publikujícího AIS v produkčním prostředí.
- DIA umožní publikovat služby publikujícího AIS v produkčním ISSS: Až správce publikujícího AIS splní požadavky a nároky z provozní dokumentace ISSS a úspěšně projde zkušebním provozem v testovací instanci ISSS, DIA jako správce ISSS umožní spuštění služeb AISu přes produkční ISSS a dle matice oprávnění z Registru práv a povinností a rozsahu agend a OVM (kontrakty uzavřené v bodě 3), umožní jejich volání.