Proč výjimka z EAA třeba pro MHD fakticky neexistuje
- Typ:
- Znalost
- Téma:
- Časté omyly, Přístupnost služeb, EAA
Evropská směrnice EAA a z ní vyplývající český zákon 424/2023 stanovují výjimky na přístupnost služeb pro některé služby, jako je například městská hromadná doprava nebo části regionální dopravy. Bohužel to vyvolává dojem, že městská hromadná doprava a regionální doprava jako takové nemusí být přístupné služby. To však není pravda. Ve směrnici jsou tyto služby vyňaty ze zcela jiného důvodu, a sice že na takové služby a jejich informace se vztahují již jiné evropské harmonizované právní předpisy.
Konkrétně jde o evropskou směrnici o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru a v prostředí České republiky tedy o příslušný implementační zákon 99/2019 Sb. (Zákon o přístupnosti). Poskytovatelem městské hromadné dopravy je vždy město, tedy faktickým poskytovatelem služby je příslušný úřad reprezentující město, nikoli jednotlivý soukromý poskytovatel vozidel nebo faktický poskytovatel, kteří na jednotlivých linkách městské hromadné dopravy jezdí. A protože město je subjektem veřejného sektoru, je zbytečné klást dodatečné požadavky na přístupnost služeb městské hromadné dopravy a s nimi souvisejících informací. To proto, že tyto subjekty musí mít povinně veškeré informace přístupné. Tedy nikoli pouze informace o městské dopravě, ale veškeré informace, které prezentují či publikují; a to především na internetových stránkách nebo v příslušných mobilních aplikacích.
Proto by bylo zařazení městské hromadné dopravy a regionální dopravy objednávané veřejnoprávním subjektem duplicitní. Z těchto důvodů je nutné mít na paměti, že faktická výjimka přístupnosti informací o těchto službách prakticky neexistuje. Přístupnost totiž spadá pod jejich právní povinnosti podle jiných závazných právních předpisů.