Obsah
Nástroje pro částečnou sebekontrolu přístupnosti
- Typ:
- Část
- Téma:
- Přístupnost informací, Přístupnost služeb
Níže jsou uvedené odkazy na specializované nástroje a aplikace, které umožní určitou sebekontrolu na přístupnost obsahu. Je ovšem důležité zmínit, že žádná aplikace nemůže udělat stoprocentní kontrolu celé přístupnosti. Aplikace a nástroje dělají pouze formální prověření splnění některých technických požadavků pro technickou přístupnost obsahu a rozhraní. Požadavky reálných uživatelů a jejich skupin se mohou drobně lišit od formálního splnění standardizovaných mezinárodních norem. Proto, pokud je to jen trochu možné, je velice vhodné využít zkušenosti reálných uživatelů anebo případně oslovit nějakou specializovanou organizaci, která je schopná udělat komplexní audit přístupnosti.
To ovšem neznamená, že by níže uvedené nástroje byly zbytečné. Pro autory obsahu, programátory, správce obsahu i pro uživatele jsou prvním krokem, který by měl být učiněn pro prověření souladu s požadavky na přístupnost podle daného obsahu.
Přístupnost webu
Vhodným nástrojem pro sebekontrolu je Nástroj WAVE Web Accessibility Evaluation Tool, který patří mezi certifikované a anotované nástroje podporované i Evropskou komisí pro kontrolu přístupnosti webového obsahu.
Práce s nástrojem je jednoduchá. Po otevření stránky nástroje vložíte URL webu nebo konkrétní webové stránky a zvolíte jediné tlačítko pod polem s URL adresou. Po konrtole se objeví rozhraní s přehledy a výstupy, můžete si vygenerovat i formální protokol. Pro každou skupinu výsledků je uveden popis a v podrobnostech - pokud je to možné - je i postup nápravy.
Digitální dokumenty
Standardem pro digitální dokumenty je formát PDF a to specifikace PDF/a (viz třeba požadavky vyhlášky 259/2012 Sb. (vyhláška o podrobnostech spisové služby)). Nástroj Adobe Acrobat (částečně v licenci Reader a samozřejmě zcela v plné licenci) obsahuje nástroje pro kontrolu přístupnosti, které vypisují přehledný výsledek i s doporučením na opravu. Kromě toho existují specializované externí nástroje, jako například Nástroj PAC - PDF/UA accessibility checker, které dělají důkladnou kontrolu vztaženou nejen na požadavky norem, ale i na obsahovou stránku dokumentu.
I kancelářské nástroje, jako je Microsoft Word, PowerPoint a Excel a nebo třeba OpenOffice/LibreOffice, nabízí vestavěné nástroje pro kontrolu přístupnosti dokumentů a obsahu. Tyto interní nástroje třeba u textových editorů jsou vhodné pro to, že detailně rozumí jak přístupnostním požadavkům, tak i možnostem daného formátu dokumentu. Je tedy maximálně hodné je využít všude tam, kde vytváříme dokumenty určené ke zveřejnění, nebo pro kohokoliv jiného. Nástroje kontroly přístupnosti dokážou pomoci i se strukturou obsahu, jeho čitelností a dokážou nám pomoci opravit ty nejhorší chyby.
Mobilní aplikace
Na platformě Apple existuje základní kontrola přístupnosti prvků UI rozhraní aplikace a to v nástroji XCode. S ohledem na uzavřenost kontejneru aplikace jako takové, neexistuje a defacto nemůže existovat kontrola přístupnosti aplikace na samotném zařízení.
Na platformˇě Android existuje specializovaná aplikace Aplikace Kontrola přístupnosti pro Android, ve které lze přímo na zařízení testovat přístupnost jakékoliv jiné aplikace a pro vývojáře poskytuje i přehledný report požadavků a možných oprav.