Astronomové Franch Marchis ze SETI Institute a Ignacio G. Lopez-Francois z NASA přišli s fascinující myšlenkou: využít nástroje umělé inteligence (AI) k navázání komunikace s mimozemskými civilizacemi. Konkrétně navrhují odeslat do vesmíru velký jazykový model AI (large language model, LLM), který by fungoval jako mluvčí naší lidské civilizace. Podle vědců by se „mimozemšťané mohli naučit jeden z našich jazyků, klást otázky ohledně lidstva a dostávat odpovědi, které by reprezentovaly naše hodnoty a kulturu,“ jak uvádějí ve svém úvodníku pro Scientific American. Tento jazykový model by mohl být nejprve zkomprimován a poté přenesen například prostřednictvím laserového nebo rádiového signálu. Nicméně Marchis i Lopez-Francois uznávají, že existují určité technologické výzvy, které je třeba nejprve překonat. Jednou z těchto výzev je skutečnost, že současné LLM ještě nedosahují dostatečné pokročilosti pro efektivní použití v tomto kontextu.
Říčany prezentovaly využití umělé inteligence při výkonu veřejné správy na městském úřadu
Na posledním jednání Pracovní skupiny pro architekturu RVIS proběhla prezentace MÚ Říčany, jak v jejich městském úřadu začínají využívat umělou inteligenci.
Při využívání v rámci přímého rozhodování ve veřejné správě jsou zde pochopitelně ještě bariéry, ale na městském úřadě přišli na to, že umělá inteligence jim může pomáhat při rozplétání různých správních záludností. Mají tak ku příkladu poměrně ojedinělé řešení v rámci dopravně správních agent, kdy jejich umělá inteligence prochází veřejně dostupné a pro úřady publikované metodiky Ministerstva dopravy a analyzuje je a na základě této analýzy je schopná zodpovídat metodické otázky, pokud nějaký úředník dojde ve svém obvyklém procesu k něčemu, co tak úplně obvyklé není. Dalším okruhem, kde chtějí UI využívat, je rozšíření metodického základu, aby umělá inteligence mohla pracovat se všemi jejich předpisy a metodikami, nezávisle na to, zda je vydali oni nebo zda jsou jako v případě Ministerstva dopravy vydané ústředním úřadem. To je docela dobrý způsob v případě, že tyto metodiky jsou strukturované a psané takovým způsobem, že si s nimi umělá inteligence bude umět poradit. Což popravdě řečeno nemusí být úplně obvyklé.
Říčany také ve spolupráci s Českou spořitelnou a dalšími partnery chtějí zavádět jako pilotní projekt fyzický kiosek, který bude vytvořen s takzvaným e-úředníkem, což je avatar umělé inteligence, který má komukoliv pomáhat se základními životními situacemi a událostmi, které se týkají daného úřadu. Bude tak pravděpodobně schopen vyřešit problematiku placení místních poplatků, ale očekává se, že by ho samospráva mohla využívat i pro složitější úkony vyžadující větší interakci ze strany klienta. Zde ovšem také naráží na legislativní a procesní bariéry, neboť postavit kiosek a do něj dát umělou inteligenci jménem úřadu vůbec není jednoduché, ne-li nemožné za současného právního rámce.
Škoda, že tato prezentace nebyla zveřejněna v rámci podkladu Pracovní skupiny architektury, nicméně pro účastníky jednání byla přínosem v tom, kde všude se dá UI využívat, kromě takových těch klasických úkolů, jako je hledání něco v e-mailech, nebo sestavování textového univerzálního dokumentu ve Wordu. V rámci diskuze se samozřejmě stočil problém na bezpečnost, kdy bylo jednoznačně konstatováno, že v tuto chvíli bezpečnost řešena být ani příliš nemusí, neboť jejich UI pracuje s veřejně dostupnými materiály, které nepodléhají žádnému utajení ani správní důvěrnosti. Opačné by to pochopitelně bylo při přímém využívání bezpečnosti, pokud by UI pracovala s osobními údaji.
Docela zajímavý je krok Google. Hned po převzetí moci Trumpem v USA Google upustil od své zásady nevyužívat UI pro bezpečnostní a zbrojní účely.
Přečtěte si článek na Google upustil od své zásady nepoužívat AI ve vývoji zbraní a sledování – ITBiz.cz
Mimochodem, díky AI actu, se toto v EU jakoby stát nemůže. Otázkou samozřejmě je, zda například na základě spojení s vládou USA nebude Google využívat UI třeba pro sledování a analýzu chování občanů EU, apod.
V rámci Evropské unie je platné nařízení o umělé inteligenci (AI act), které zejména u poskytovatelů a provozovatelů UI nástrojů a platforem určitým způsobem omezuje a reguluje, na co lze UI použít a na co nikoliv. To je beze sporu správné, nikdo přece nechce nekontrolovatelnou umělou inteligenci.
EU nyní srozumitelným způsobem informovala, co ano a co ne.
Také úřady a veřejná správa se musí s umělou inteligencí naučit pracovat a hlavně ji správně zavádět. A není to to samé, jako když se UI nástroje zavádí ve firmách. Proto tu máme projekt speciální projekt pro úřady.
:uilab:totd-urady-ui
I veřejná správa se musí s UI naučit žít.
Je-li nějaká organizace v roli Orgán veřejné správy, musí navíc postupovat při zavádění a rozvoji ICT určitými způsoby, jak jí velí Dlouhodobé řízení IS a to se týká i umělé inteligence.
~~LINKBACK~~