Web a znalosti na něm se v těchto dnech vytváří a migruje se obsah z dosavadních zdrojů. Prosíme, buďte trpěliví, autoři to nemají vůbec jednoduché a snaží se vám co nejdříve přinést co nejvíce obsahu. Děkujeme za pochopení.
Obsah
- [Michal Rada (PNB)]Dodělat texty v podkapitolách kapitoly 4
- [Michal Rada (PNB)]Zjistit jaké include potřebujeme pro kapitolu 2
- [Michal Rada (PNB)]tabulka byznysových oblastí pro include
- [Michal Rada (PNB)]tabulka souborů digitalizace
- [Michal Rada (PNB)]vzor tabulka k vyplnění IT stavu po oblastech
Předělaná a dodělaná šablona IK nemocnice
Šablona pro informační koncepci v minimalistickém pojetí pro nemocnice a poskytovatele zdravotních služeb jako OVS
Primárně nevychází z velké vzorové osnovy IK OVS, ale z osnovy uvedené v nové 360/2023 Sb. (vyhláška o dlouhodobém řízení). To neznamená, že by ale neměla obsahovat vše potřebné, jen je uspořádána jinak a očekává se i její menší rozsah.
Verze pro nemocnici
1. Úvod
1.1. Identifikace Informační koncepce
«nemocnice» vydává tuto Informační koncepci podle Zákona č. 365/2020 Sb., o informačních systémech veřejné správy a Vyhlášky č. 360/2023 Sb., o dlouhodobém řízení
- Název organizace: «oficiální plný název nemocnice»xxx
- Typ organizace: Jiný orgán veřejné správy, Veřejnoprávní nemocnice
- Funkci zřizovatele vykonává Ministerstvo zdravotnictví
- IK vypracovali: «jména autorů z nemocnice»
- Datum schválení IK: «datum schválení»
- Platnost IK: od «datum platnosti»
- Zodpovědný zaměstnanec: «jméno a funkce»
- Atestace IK: «po atestaci se doplní»
- IK je zveřejněna na webových stránkách organizace na adrese «url»
1.2. Manažerské shrnutí Informační koncepce OVS
Tato informační koncepce se vydává na dobu pěti let s platností od «datum platnosti». IK se vyhodnocuje pravidelně v dvouletých intervalech, výsledky vyhodnocení jsou součástí IK a zohledňují se v jejích následujících verzích.
«nemocnice» je podle zákona o informačních systémech veřejné správy orgánem veřejné správy a to konkrétně tzv. státní právnickou osobou a tedy má povinnosti týkající se dlouhodobého řízení dle vyhlášky o dlouhodobém řízení.
- IK sleduje a vyhodnocuje v organizaci «odbor či osoba», poradou vedení byla projednána a schválena «datum schválení». Toto je první verze IK.
- Řízením organizace se věnuje kolektivně vedení, jeho organizační struktura odpovídá i funkcím v rámci porady vedení. Za řízení IK zodpovídá «kdo». Za řízení informatiky zodpovídá «kdo». Pro plnění IK jsou zásadní také následující útvary: «útvary oddělené čárkou».
- Organizační struktura organizace i s oblastmi činnosti je zveřejněna na webových stránkách na adrese «url adresa»
Jako hlavní závěry shrnutí stávajícího stavu lze uvést:
- «doplnit odrážky»
«nemocnice»}}} se v následujícím období bude věnovat zejména těmto oblastem:
- «odrážky se shrnutím dle záměrů a budoucího stavu»
1.3. Specifické postavení nemocnice a vazba na řízení IT
ℹ️ Tato celá kapitola může být společná pro každou nemocnici. V případě potřeby si ji upravte, ale neměňte smysl.
Státní nemocnice je dle zákona o ISVS sice orgánem veřejné správy (jde o Státní právnickou osobu), ale fakticky nevykonává veřejnou správu a není orgánem veřejné moci podle zákona o základních registrech. Její hlavní úlohou je léčit pacienty a poskytovat jim zdravotní a další služby, i proto má velice specifické ICT prostředky a obdobně specifické potřeby řízení informatiky. Rámec informačních koncepcí v ČR je optimalizován především na úřady, které spravují informační systémy veřejné správy se všemi souvisejícími požadavky eGovernmentu, nemocnice ISFS nemá a proto je i přístup k IK odlišný od úřadů.
Základními odlišnostmi nemocnic, které se promítají i do IK jsou:
- nejsou primárně orgány veřejné moci a nemají povinnosti související s výkonem agend, poskytováním digitálních služeb a propojeným datovým fondem - tedy jejich systémy nemají plnit související technické požadavky a nelze se z jejich plnění v IK zodpovídat
- nespravují a neprovozují informační systémy veřejné správy - nemohou tedy řešit soulad s povinnostmi týkajícími se ISVS včetně využívání sdílených služeb pro ISVS, jako je propojení přes EGSB, apod. Přesto mohou s přizpůsobením adoptovat principy pořízení a správy systémů z dlouhodobého řízení na svoje klíčové systémy
- Jejich hlavní oblasti činnosti se týkají jejich role poskytovatelů zdravotních služeb, mají velice specifické druhy klíčových systémů (souhrnně nazývané nemocniční informační systémy) a na tyto systémy se musí primárně vztahovat požadavky dlouhodobého řízení, proto je struktura IK tomuto specificky přizpůsobena
- Nemají takové personální, ekonomické a znalostní prostředky pro tak komplexní řízení ICT jako třeba u ministerstva a tedy i požadavky na řídící procesy se musí zjednodušit a přizpůsobit jejim možnostem, zároveň by se neměla uměle snižovat jejich kvalita a neúměrně se zvyšovat související administrativa
Z těchto důvodů je struktura i obsah IK přizpůsobena a doplněna o specifika digitalizace v oblasti zdravotnictví, zdravotnické dokumentace a sdílení elektronických zdravotních záznamů, což nahrazuje sdílení údajů a služby veřejné správy u úřadů. Dále se v IK klade důraz na zjednodušený popis současného stavu a potřeb změn u těch nejdůležitějších oblastech v nichž již nyní i SPO má určité digitalizační povinnosti.
Cílem informační koncepce jako takové není bezezbytku naplnit veškeré kapitoly určené ve vvzorových osnovách pro úřady, ale splnit věcnou roli praktické a realizovatelné a vyhodnotitelné koncepce v orgánu veřejné správy. Je tedy důležité popsat zejména aspekty jež se týkají systémů pro fungování nemocnice jako poskytovatele zdravotních služeb, včetně budoucích povinností k elektronizaci zdravotnictví.
2. Plán rozvoje informačních systémů orgánu veřejné správy
2.1. Popis stávajícího stavu architektury nemocnice
2.1.1. Poslání nemocnice a jeho plnění (motivační architektura)
2.1.2. Fungování nemocnice (byznysová architektura)
2.1.3. Informační systémy nemocnice určené pro poskytování zdravotních služeb
2.1.4. Informační systémy určené pro provoz a fungování nemocnice
2.1.5. Ostatní informační systémy a aplikace
2.1.6. Integrace mezi systémy a na externí systémy
2.1.7. Zajištění technologií a infrastruktury nemocnice (technologická architektura)
2.2. Popis důvodu pro změny architektury nemocnice
2.2.1. Obecné důvody
2.2.2. Elektronizace zdravotnictví
Legislativní rámec pro elektronizaci zdravotnictví definují dva hlavní předpisy, nicméně jeho součástí jsou i jednotlivé povinnosti z různých dalších agendových zákonů, třeba legislativa ke zdravotnímu pojištění.
Dvěma hlavními předpisy jsou:
1) Zákon č. 325/2021 Sb., o elektronizaci zdravotnictví 325/2021 Sb. (zákon o eZdravotnictví): Jde o hlavní předpis určující celý rámec elektronizace zdravotnictví.
- Stanovuje pojmy, rámec a definuje samotné elektronické zdravotnictví a jeho součásti.
- Určuje povinnosti pro poskytovatele zdravotních služeb (role Zapisující osoba, Oprávněná osoba a Pověřená osoba).
- Určuje povinnosti a především práva pacientů v rámci elektronizace a to včetně přístupu k údajům a ke službám.
- Definuje kmenové registry: Kmenový registr pacientů, Kmenový registr zdravotnických pracovníků a Kmenový registr poskytovatelů zdravotních služeb. A stanovuje povinnosti tyto kmenové registry využívat jako jediný zdroj identity osoby, upravuje také identifikátory v těchto registrech a také stanovuje povinnosti je využívat jak v systémech poskytovatelů, tak při výměně dat.
- Zavádí technický integrační systém Integrované datové rozhraní resortu (IDRR) a říká, co IDRR má dělat a kdo a kdy jej musí či může využívat.
- Zavádí jako jediný zdroj elektronické identity zdravotnického pracovníka jeho identitu v kmenovém registru a prostředek identifikace jeho kartu zdravotnického pracovníka obsahující resortní certifikáty pro identifikaci, autorizaci a podepisování výstupů a údajů předávaných mimo poskytovatele.
2) Zákon č. 372/2011 Sb., o poskytování zdravotních služeb 372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách): Tento předpis stanovuje celý rámec poskytování zdravotních služeb, definuje roli poskytovatele a stanovuje jeho povinnosti a stanovuje povinnosti i ostatním aktérům. Klíčová novela 240/2024 Sb.. Nicméně z pohledu elektronizace především
- Stanovuje rámec pro vedení zdravotnické dokumentace a to nově především vedení elektronické zdravotnické dokumentace (EZD) - tedy zdravotnické dokumentace v elektronické či kombinované podobě.
- Stanovuje procesní a technické povinnosti pro správu a vedení elektronické zdravotnické dokumentace a požadavky na informační systém poskytovatele.
- Definuje další důležité centrální informační systémy ve zdravotnictví pod souhrnným označením Národní zdravotní informační systém (NZIS) rozdělený do samostatných či propojených komponent pro konkrétní účely. A stanovuje povinnosti poskytovatelům předávat data do NZIS.
Zcela klíčovou je pak novela 240/2024 Sb., kterou se do zákona [predpis:372/2011]] zakotvuje Nový rámec vedení zdravotnické dokumentace. Kromě samotných zákonů jsou závazné i další předpisy jako
- Vyhláška o vedení zdravotnické dokumentace (připravuje se nová verze)
- Požadavky na druhy a kategorie elektronických zdravotních záznamů (EHR) vyhlášené NCEZ
«nemocnice» pro splnění požadavků elektronizace zdravotnictví musí zejména:
- «odrážky»
2.2.3. Modernizace nemocnice
2.2.4. Další oblasti elektronizace a digitalizace
2.2.5. Vnitřní motivace a potřeby změn
2.3. Navržený cílový stav architektury
2.4. Plán realizace změn informačních systémů nemocnice
3. Přehled řízení informatiky
3.1. Popis stávajícího stavu řízení informatiky
3.1.1. Obecný popis řízení a rozvoje informatiky v nemocnici
3.2. 3.2 Popis důvodu pro změny řízení informatiky
3.3. Navržený cílový stav řízení informatiky
3.4. Plán realizace změn pro dosažení cílového stavu řízení informatiky
4. Dokumentace o správě informační koncepce orgánu veřejné správy
Aktuální verze informační koncepce je uvedena na webových stránkách «nemocnice» na adrese «url adresa»
4.1. Platnost informační koncepce orgánu veřejné správy
Tato informační koncepce je platná od «datum platnosti». Vyhodnocení a aktualizace bude realizována průběžně s tím, že hlavní aktualizace bude v roce «asi 2027».
4.2. Postupy při vyhodnocování dodržování informační koncepce orgánu veřejné správy
4.3. Postupy při provádění změn informační koncepce orgánu veřejné správy
4.4. Změnové listy, kterými byla informační koncepce orgánu veřejné správy změněna
Toto je první verze IK.
5. Datové přílohy informační koncepce
5.1. Přehled obecných rolí nemocnice
ℹ️ Obecné role nemocnice jsou pro všechny státní nemocnice stejné. Je zde jediná výjimka a to je role fakultní nemocnice. Pokud nejste FN, odstraňte příslušný řádek z tabulky
Nemocnice je v rámci rozsahu svých povinností v těchto obecných rolích:
- V tabulce jsou uvedené obecné role, jak jsou definovány jednotlivými právními předpisy a to včetně jejich určení.
5.2. Zhodnocení současného stavu a změn
Zhodnocení souladu s principy elektronizace zdravotnictví
Zhodnocení podle procesních povinností dlouhodobého řízení
Níže je uveden stav sebehodnocení podle jednotlivých obecných procesních povinností uvedených ve vyhlášce o dlouhodobém řízení:
V rámci dlouhodobého řízení ICT orgán veřejné správy
V oblasti strategie, plánování a organizace řízení informatiky
zavádí strategické řízení informatiky
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zřizuje útvar pověřený řízením informatiky a blíže vymezuje jeho úkoly
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
nastavuje procesy řízení informatiky a zajišťuje k tomu potřebné nástroje.
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
V oblasti pořízení a změn informačních systémů
zajišťuje řízení zdrojů potřebných pro pořízení nebo změny informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
identifikuje požadavky na informační systémy a podmínky jejich zajištění
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
vyhodnocuje a v případě potřeby zajišťuje podmínky pro vytvoření ověřovacích konceptů sloužících pro ověření realizovatelnosti pořízení nebo změn informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zajišťuje řízení programů a projektů potřebných pro pořízení a změny informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zajišťuje řízení změn informačního systému na organizační a procesní úrovni
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
vyhodnocuje využitelnost existujících řešení a komponent s otevřeným zdrojovým kódem eGovernmentu pro jím spravované informační systémy
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
určuje pro každý informační systém věcného a technického správce
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zajišťuje ohlášení a aktualizaci údajů o svých informačnícjh systémech do Rejstříku ISVS
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
vydává a udržuje provozní dokumentaci informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
udržuje dokumentaci a řízení změn informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
V oblasti provozu informačních systémů
nastavuje systém řízení provozu informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
užívá doménového jména třetí nebo nižší úrovně v doméně .gov.cz, je-li orgán veřejné správy státním orgánem
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
sleduje klíčové parametry provozu informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zajišťuje správu zdrojů potřebných pro uspokojení servisních požadavků, řešení provozních incidentů a provoz informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zajišťuje řízení kontinuity provozu informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zajišťuje řízení bezpečnosti provozu informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
vyhodnocuje možnost využití centrálních sdílených služeb poskytovaných jinými orgány veřejné správy.
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zajišťuje vazby svých informačních systémů veřejné správy na systémy jiného správce referenčním rozhraním
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zajišťuje služby svých informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
V oblasti dohledu nad poskytováním služeb informačních systémů
stanovuje závazné parametry poskytovaných služeb informačních systémů, vyhodnocuje jejich plnění a realizuje nápravná opatření
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
zveřejňuje informace získané z činnosti podle předchozího bodu způsobem umožňujícím dálkový přístup
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
V oblasti útlumu, konzervace a ukončení informačních systémů
vytváří a průběžně aktualizuje strategii ukončování provozu informačních systémů
- Současný stav: x
- Potřebné změny: x
Zhodnocení souladu s principy IKČR
Následuje tabulka s popisným vyhodnocením souladu se závaznými architektonickými principy stanovenými v Informační koncepci České republiky. U těch principů, jež nejsou pro naši organizaci relevantní, je toto uvedeno. Podrobný popis všech principů obsahuje stránka Národní architektonické principy
Zhodnocení souladu se zásadami IKČR
Následuje tabulka s popisným vyhodnocením souladu se zásadami řízení ICT stanovenými v Informační koncepci České republiky. U těch zásad, jež nejsou pro naši organizaci relevantní, je toto uvedeno. Podrobný popis všech zásad obsahuje stránka Národní zásady řízení ICT